Terraformace Marsu

21. června 2008 v 17:33

Terraformace Marsu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Skočit na: Navigace, Hledání Umělecká představa jak by mohl vypadat teraformovaný Mars Umělecká představa jak by mohl vypadat teraformovaný Mars
Teraformace Marsu je hypotetický soubor procesů, které by měly umožnit člověku život na povrchu Marsu bez nutnosti používat ochranné prostředky před okolním prostředí. Jeho výsledkem by tak měl být vznik planety podobné Zemi.[1] Proces, který by mohl teoreticky změnit celou planetu, by probíhal po desítky či stovky let[2] od nejjednodušších organismů přes rostliny až po první živočichy.
Jelikož je Mars rozdílný a má menší gravitaci, podmínky nebudou nikdy zcela shodné s těmi pozemskými. V současnosti se jedná spíše o myšlenku z oboru science fiction, jelikož neexistuje žádná dostupná technologie, která by tuto přeměnu zvládla, i když se již občas objevují nápady, jak povrch Marsu přeměnit.[3]
Procesy, které by umožnily přeměnu této planety tak, aby splňovala všechna kritéria pro život lidského druhu, by byly samozřejmě záležitostí dlouhodobou (v různých zdrojích se objevují horizonty v řádech mnoha desítek až několika stovek let). Náklady by navíc byly nejspíše astronomické, neboť vše by bylo nutné provést v enormních měřítkách.
Kromě nezbytnosti planetu oteplit (průměrná teplota na Marsu jen zřídkakdy překračuje 0 °C) by bylo samozřejmě nezbytné i zajistit přeměnu atmosferického složení. Současná martovská atmosféra je řídká a obsahuje velmi málo dýchatelného kyslíku. Objevují se různé koncepty - od řízeného skleníkového efektu až po vybudování sítě zrcadel, která by na oběžné dráze zajistila více světla a tepla pro planetu. Přestože technologie lunet, které by osvětlovaly či jinak ovlivňovaly z oběžné dráhy povrch, byla již několikrát zvažována na Zemi (hlavně u odlehlých polárních oblastí), nikdy nedošlo k realizaci ani pokroku, který by takové zařízení přiblížil možnému používání.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama